PDA

View Full Version : 1 Nisan Gerçeğini Bilelim

mevlevihane1
04-02-2011, 07:47 AM
Alıntıdır.

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya’daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada şehit edilir.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hıristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslüman’ın katliam günü olan 1 Nisanlar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım...

deviance
04-02-2011, 09:03 AM
hala şakaya gelmiş durumdayız demek ki. bütün dünyayla birlikte biz de kutluyoruz mal gibi

hyeyfy02
04-02-2011, 09:22 AM
Şimdi Aklıma geldide acaba 1 nisan da yapılan event bilinçli olarak mı yapıldı. Bir de Cuma mübarek gününe rastgelmişti

"Bir millet ne zaman ki tarihini unutur ve asıl değerlerine değer vermez hale gelir. Bilin ki o zaman o milletin yok oluşu yakındır."

asLaVazGecme3
04-02-2011, 10:06 AM
Konu dışı:
Yukarıda ki başlığı yazan kişi her ne kadar forum nickine bizim ailemizin ismini yazsa da kendini benim aile üyem gibi göstermeye çalışsa da inanmayın ben ve aile üyelerimle Yani MevleviHane ailesi ile uzaktan yakından alakası yoktur. Kendisi orada burada abuk subuk başlıklar açan yalancının tekidir. Yine bu bağlamda yukarıda ki başlığıda dipnota ekleyerek; Tarihte; hangi kale hangi tarih hangi olay böyle sonuçlanmış. Her zaman dediğim gibi mışlı mişli lafları bir kenara bırakın biraz doğruları ve yanlışları ayırt etmeyi öğrenin. 3 5 denyonun yazdığı abuk subuk laflar ile gaza gelmeyin.

Kopyala yapıştır zihniyeti olmayın Daha terimcesi: yukarıda ki şahıs gibi dezenformasyonu kendilerine bir halt yeme olarak gören insanlara inanmayın.

Konu İçi:
Yine yukarıda ki kopyala yapıştır zihniyetine bir bilgi olsun:

1 Nisan nedir?
Eski pagan kültüründe ve bazı hindu kültürlerinde baharın ve yazın başlangıcı yeni yenilenmenin yaşamın ve oluşumun ilk günü olarak 31 Mart veya 1 Nisan olarak kabul edilir özellikle doğanın dönüşümüne dayalı inanç sistemlerinin yaşandığı kültürlerde hali ile bu tarih yılbaşı olarak kabul edilir.

Not:Önemli tarihler eğer ki doğa olarları veya mevsimler gibi döngüler üzerine belirleniyorsa Günlerin belirlenmesi o kültürün veya inancın yaşandığı coğrafi bölgeye göre değişikliğe uğrar. Örn: kuzey yarım küre mevsimlere dayalı tarihlerde güney yarım küre ile her zaman terstir.

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles hükmü altında ki coğrafyada ki eski kültürlerden gelen yılbaşı kutlamalarını 1 Nisan tarihinden 1 Ocak tarihine aldırmış. değişimin toplum üzerinde etkili olabilmesi içinde kutlamaları 1 Nisan tarihinde yapanlarla alay etmeyi gelenek olarak benimsetmiştir.

Yine ek bilgi: Yanlış şeylere inan kişilere neden balık veya sazan denilir?
Yine bir satır yukarıda ki uygulamada 1 Nisan tarihinde kutlama yapanlara 1 Nisan Balığı deniliyormuş.

Başlığın yazarı gibi cahiller için bir bilgi daha:

Yılbaşı dinsel bir kutlama değildir. Yılbaşı kutlaması Noel Bayramı da değildir.
Noel bayramı 24 25 aralık gibi tarihlerde Hristiyanlıkta dinsel bir bayramdır. yortu bayramı olarak ta bilinir.
Yılbaşı dediğimiz gün bir çok ülkede Christmas olarak kutlanır. Dini bir bayram değildir. Gnel olarak bir çok ülke noel gününden yılbaşına kadar olan 1 haftayı tatil olarak geçirir.

Sonuç olarak kulağınıza küpe olsun yukarıda ki cahil gibi insanların her yazdığına inanmayın. Önce araştırın değişik kaynaklar arayın akıl ve mantık yürütün böyle herşeye atlayan SAZAN olmayın.

mevlevihane1
04-02-2011, 03:26 PM
Konu dışı:
Yukarıda ki başlığı yazan kişi her ne kadar forum nickine bizim ailemizin ismini yazsa da kendini benim aile üyem gibi göstermeye çalışsa da inanmayın ben ve aile üyelerimle Yani MevleviHane ailesi ile uzaktan yakından alakası yoktur. Kendisi orada burada abuk subuk başlıklar açan yalancının tekidir. Yine bu bağlamda yukarıda ki başlığıda dipnota ekleyerek; Tarihte; hangi kale hangi tarih hangi olay böyle sonuçlanmış. Her zaman dediğim gibi mışlı mişli lafları bir kenara bırakın biraz doğruları ve yanlışları ayırt etmeyi öğrenin. 3 5 denyonun yazdığı abuk subuk laflar ile gaza gelmeyin.

Kopyala yapıştır zihniyeti olmayın Daha terimcesi: yukarıda ki şahıs gibi dezenformasyonu kendilerine bir halt yeme olarak gören insanlara inanmayın.

Konu İçi:
Yine yukarıda ki kopyala yapıştır zihniyetine bir bilgi olsun:

1 Nisan nedir?
Eski pagan kültüründe ve bazı hindu kültürlerinde baharın ve yazın başlangıcı yeni yenilenmenin yaşamın ve oluşumun ilk günü olarak 31 Mart veya 1 Nisan olarak kabul edilir özellikle doğanın dönüşümüne dayalı inanç sistemlerinin yaşandığı kültürlerde hali ile bu tarih yılbaşı olarak kabul edilir.

Not:Önemli tarihler eğer ki doğa olarları veya mevsimler gibi döngüler üzerine belirleniyorsa Günlerin belirlenmesi o kültürün veya inancın yaşandığı coğrafi bölgeye göre değişikliğe uğrar. Örn: kuzey yarım küre mevsimlere dayalı tarihlerde güney yarım küre ile her zaman terstir.

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles hükmü altında ki coğrafyada ki eski kültürlerden gelen yılbaşı kutlamalarını 1 Nisan tarihinden 1 Ocak tarihine aldırmış. değişimin toplum üzerinde etkili olabilmesi içinde kutlamaları 1 Nisan tarihinde yapanlarla alay etmeyi gelenek olarak benimsetmiştir.

Yine ek bilgi: Yanlış şeylere inan kişilere neden balık veya sazan denilir?
Yine bir satır yukarıda ki uygulamada 1 Nisan tarihinde kutlama yapanlara 1 Nisan Balığı deniliyormuş.

Başlığın yazarı gibi cahiller için bir bilgi daha:

Yılbaşı dinsel bir kutlama değildir. Yılbaşı kutlaması Noel Bayramı da değildir.
Noel bayramı 24 25 aralık gibi tarihlerde Hristiyanlıkta dinsel bir bayramdır. yortu bayramı olarak ta bilinir.
Yılbaşı dediğimiz gün bir çok ülkede Christmas olarak kutlanır. Dini bir bayram değildir. Gnel olarak bir çok ülke noel gününden yılbaşına kadar olan 1 haftayı tatil olarak geçirir.

Sonuç olarak kulağınıza küpe olsun yukarıda ki cahil gibi insanların her yazdığına inanmayın. Önce araştırın değişik kaynaklar arayın akıl ve mantık yürütün böyle herşeye atlayan SAZAN olmayın.

Senin seviyene hiç inmedim inmeyeceğimde. Öncelikli olarak kullanmış olduğun sazan gibi tabirleri hiç üzerime almıyorum ve bu lafları bu konuyu görüp te altına sazan gibi yorum yazan sana iadeli taahhütlü gönderiyorum. HAni demişsin ya hangi kale falan diye. Konunun ilk başına bakarsan ALINTIDIR ibaresi var bunu göremiyorsan daha ne diyem sana. Nerden alıntı olduğunu da google amca na yazarsan gerekli yerlere götürür seni.

O yaptığın tarih yorumu ise sadece sen gibi sazanları inandırmak için kurgulanmış bir senaryonun ta kendisidir. Miladi yılın gelişi itibari ile 1 ocak her zaman yılbaşı olarak hristiyan toplumlarında kutlanmaya başlamıştır. Sen galiba Fransızların da Hristiyan olduğunu bilmiyorsundur.

En son olarak buraya açmış olduğum konuda ne sana ne aile üyelerine tek kelime etmedim ama istersen ederim de. Sen belliki buraya konunun altına yorum yapmaktan ziyade yine kendinizin demiyeceğim genelleme yapmak istemiyorum şahsının ne kadar da kendini beğenmiş, sazan, tarih bilgisinden yoksun, olduğun gibi görünmeyip de hep başkaları gibi görünmeyi kendine huy edinmiş birisin. Allah sana akıl versin.

asLaVazGecme3
04-02-2011, 05:03 PM
Birincisi Takvim kuramını ortaya atanlar hristiyan değillerdi. Her toplumun kendi takvimi ve kendisine ait yılbaşısı mevcut ve yine her toplum bunu kutluyor. al sana dünyada gelmiş geçmiş takvimler. http://tr.wikipedia.org/wiki/Takvimler_listesi

Şu an kullandığımız takvim Gregoryen takvimi 15. yy da kabul ediliyor. baz alındığı takvim Jülyen takvimi Mö. 46 (İsadan önce) Roma imp. luğunda kabul ediliyor. Yılın ilk günü kutlamalar yapılıyor. Nasıl bir tezatlıksa MS. 4. YY. başlarında Roma İmp. Hristiyanlığı kabul ediyor. Bunun yanında dinlerin çıkış yeri olarak kabul edilen mezapotamya ve orta doğuda genel olarak ay takvimi uygulanıyor. Ay takviminde de 1 ocak diye birşey yok.

Ben sana diyorum ki onun bunun yazdığı mışlı mişli hikayelere inanma gerçekleri ara senin gibi cahiller zaten o hikayelere inanıp oraya buraya alıntı yapıp yapıştırarak bu sürekliliği sağlıyorsunuz.

Alıntı yaptığın şeyi araştır buraya yaz şu tarihte devletin şu komutanı şurada şu kaleyi savunmuş karşısında galip gelen devlet şu komutanı bu diye yaz bakalım yazabilecek misin? Yazmayı boşver o alıntı yaptığın uydurma hikayenin metninden bağımsız bir tane kaynak bulabilecek misin. İşte anlatmak istediğim bu biri uydurup yazıyor sonra bir başkası inanıp başka bir yere yapıştırıyor başkası onu başka yere sonra süreklilik kazanıyor. Velhasıl başa döndüğünde yazıyı yazan bile inanır oluyor. İşte buna dezenformasyonun pratik olarak etkileri deniliyor.

Gelelim son paragrafına Bu hesabı daha geçen ay sırf ben ve ailemi karalamak için açtın bak katılım tarihin şubat 2011. Hesabın foruma ilk yazdığın yazıyı iyi hatırla burada olduğu gibi yalan ve haset ile dolu idi ama sen halen utanmıyorsun ben ne dedim ki diyorsun. Ne yazdığını orada gelip ben MevleviHane üyesiyim diye yazdığını sende iyi biliyorsun bende

İşte sonuç olarak sana şunu söyleyeyim Ben senin gibi çok gördüm geçirdim. Kendi kişiliğin yüzünden hiç bir yere kabul edilmediğinde aşikar. Öyle ki kim olduğunu bile yazamıyorsun böyle kopya kişiliklerde sahte isimler altında gezinip yer edinmeye çalışıyorsun. İnsanları basit şeylerle kandırmaya çalışıyorsun. Silkin biraz kendine gel tek hücreli yaşamından kurtul artık.

Şimdi anırmaya devam edebilirsin.

oxTyLee
04-02-2011, 05:23 PM
Yılbaşı ve Noel tamamen birbirinden farklı kavramlardır.Noel 25 Aralık günü kutlanılan bir hristiyan bayramı iken Yılbaşı yeni yılın gelişinin kutlandığı bir bayramdır ve Yılbaşı için herhangi bir din ayrımı yoktur.Yılbaşı ağacı geleneği ise sanılanın aksine hristiyan geleneği değil Pagan kültüründen gelen bir gelenektir ki ayı şekilde bizim kutladığımız Nevruz bayramıda bir müslüman bayramı değildir.1 Nisan konusunda ise "mevlevihane1" isimli kullanıcının yazdıkları internet üzerinden alınmış her sitede farklı şekilde anlatılmış gerçeklik payı olmayan bilgilerdir.Lütfen bu tür yorumlar ile gaza gelip 1 Nisan'da neden etkinlik yapıldı,Cuma gününe özellikle denk getirildi gibi saçma yorumlar yapmayınız.Etkinlikleri ay içerisine dağıtmak için ayın ilk günü etkinlik yapılmasını ben istedim etkinlik süresince "1 Nisan" kelimesi bile ne benim nede GM'lerin ağzından çıkmadı bu nedenle laf olsun torba dolsun şeklinde yorumlar yapmayınız.Herşeyi din ile iman ile birleştiren zihniyet neden "İlahi,Mavi İlah" vb. bir çok terimin bulunduğu bir oyunu neden oynar anlamış değilim.Lütfen gerçek hayat ve oyun arasındaki farkı birbirinden ayırınız.

İyi forumlar.

asLaVazGecme3
04-02-2011, 08:08 PM
@oxTyLee bu @mevlevihane1 forum nickli kişinin daha önce açtığı başlığıda silmiştin hatırlarsın olanı biteni şimdide gördüğün üzere safi saçma sapan işler peşinde böyle yan hesaplar ile iş yapan bir kişi. Yazılarımda senin dediğini aynen bende üstüne basarak vurguladım lakin anlamıyor bu şahış.

ayrıca bu kopya yan hesaplar konusundada bir şeyler yapabilirsen sevinirim. Üstüne basarak vurgulayım şunların iplerinden tespit edip asıl hesaplarını ve isimlerini yada oyun içi nicklerini buraya yazabilme imkanın varsa sevinirim. Yaz ki kimmiş bu ben ve ailem hakkında yazılar yazan kişi ismimizi böyle kullanan kişi bilelim. Sadece bir rica benim ki.

Neyse konuya son noktayı yöneticimiz koymuş

İlgin ve yazın için teşekkürler @oxTyLee